Leasing walutowy na środki trwałe

Co to jest leasing?

Umowa między finansującym i korzystającym. Uwarunkowana w Kodeksie cywilnym. Jest to udostępnienie środka trwałego na określonych warunkach i w ustalonym czasie. Możliwą opcją jest leasing w walucie, który mimo wszystko staje się coraz mniej popularny. Niegdyś w reklamowanie tego rozwiązania firmy przeznaczały bardzo duże nakłady pieniężne. Obecnie po prostu jest – zainteresowany z pewnością będzie w stanie go zauważyć i po poznaniu zasad leasingowych zdecydować, czy lepszym rozwiązaniem będzie wybór leasingu walutowego, czy może tradycyjnego, w złotówkach.

Charakterystyka leasingu walutowego

Leasing w walucie opiera się na takich samych zasadach jak zwykły leasing. Jedyną różnicą jest to, że wartość środka trwałego, opłata inicjalna oraz stawki ratalne wyrażone są w zagranicznych walutach. Rodzaj waluty określa się w umowie. Podatek VAT przeliczany jest jednak na złotówki. Warto także sprawdzić po jakich kursach przeliczane będą te kwoty. Rozwiązań jest kilka, jednym z nich jest kurs NBP z dnia zawarcia umowy (rzadko), najczęściej jest to jednak kurs waluty z banku współpracującego z firmą leasingową (kursy te są wyższe i przez to mniej korzystne dla klienta). Trzeba także dokładnie zapoznać się ze zjawiskiem spreadu, jeśli bierzemy pod uwagę leasing w walucie.

Dla kogo leasing walutowy?

Leasing w walucie jest szczególnie popularną opcją wśród firm, które zarabiają w obcych walutach. Badania wskazują, że najpopularniejszymi walutami są jeny, euro oraz frank szwajcarski. Ważną informacją jest to, że firmy zarejestrowane w Polsce muszą rozliczać podatek VAT od rat leasingowych w złotówkach po wspomnianych już w poprzednim akapicie kursach.

Ryzyko leasingu walutowego

Leasing w walucie ma swoje wady. Największą wadą jest nieprzewidywalność giełdy. Umowy zawierane są na określony czas. W tym okresie na giełdzie może wydarzyć się bardzo wiele, leasing
co wpłynie na walutę i może albo być dla nas korzystne, albo nie. Firmy leasingowe starają się także wprowadzać zabezpieczenia na wypadek zmiany wartości waluty, aby nie być stratnymi, co znacznie obniża korzyści tego rozwiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *